1. Pokaż mi swoją biblioteczkę
Autor: Aleksandra Rybka
Wydawnictwo Znak 2020
Zacznę od najnowszej książki o książkach. W czasach pandemii wszystkie imprezy związane z premierami książkowymi są odwołane łącznie z majowymi targami książki w Warszawie, które dla moli książkowych i nie tylko - są naprawdę rarytasem. W kwietniu w Wydawnictwie Znak ukazała się niezwykła dla mnie książka „Pokaż mi swoją biblioteczkę” - Aleksandry Rybki. Nie tylko recenzenci tej lektury uważają, że jedną a najintymniejszych sfer naszego życia jest co… nasza domowa biblioteczka. Moja koleżanka ze studiów jak przywoziła z domu książkę, którą właśnie czytała, zawsze obkładała ją w gazetę, aby nikt nie widział co czyta. Znacie to…? Wyobraźcie sobie, że czytacie "365 dni” (pytam tych starszych) w autobusie :) Pokaż mi swoją biblioteczkę, a powiem Ci kim jesteś - powiedziałaby wróżka lub dobry psycholog. Wracam do książki. Aleksandra Rybka - miłośniczka książek i nauczycielka języka polskiego rozmawia z pisarzami, znawcami literatury, dziennikarzami, felietonistami itp. właśnie o ich wyborach książkowych, przyjemnościach związanych z książkami, grzechach czytelniczych, wspomnieniach… Jest tam Jerzy Bralczyk, Jacek Dehnel, Sylwia Chutnik, Michał Rusinek, a także Justyna Sobolewska, o której poniżej.
Autor: James Naughite
Wydawnictwo Arkady, 2019
Gatunek: literatura popularnonaukowa +15
Pięknie wydany album o książkach, które odegrały ważną rolę w dziejach ludzkości – od Księgi umarłych ze starożytnego Egiptu po dzieła Mao Tse-tunga. Omówienie dzieł takich jak: księga z Kells, księga z Exeter, Ewangeliarz Henryka Lwa, Książę Machiavellego, Chata Wuja Toma, a nawet Piotruś Królik. Autorzy przedstawiają historię tych książek i ich wpływ na społeczeństwo. Dzięki licznym fotografiom można zajrzeć do środka. Ciekawa pozycja dla moli książkowych. Fascynujący przewodnik po ponad 80 najbardziej cenionych, rzadkich i ważnych dziełach pisanych, od zwojów znad Morza Martwego do "Dziennika" Anny Frank.
Autor: Justyna Sobolewska
Wydawnictwo Iskry, 2016
Wiek 16+
23 felietony autorstwa dziennikarki „Polityki”. Można się z nich dowiedzieć, co czytają inni, jakimi są czytelnikami, co czyta się w toalecie, a co w więzieniu, co podczas spotkań dyskusyjnych klubów książki. Nawyki czytelnicze, niekiedy wręcz dziwactwa. Uroczo i dowcipnie o ulubionych lekturach. Obowiązkowa dla moli książkowych!
Jakim jesteś czytelnikiem?
4. Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet jeśli nie lubisz czytać.
Autor: Francoize Boucher
Wydawnictwo Muchomor
Jedna z popularniejszych książek w naszej bibliotece, nie licząc "Dziennika cwaniaczka" ;).
Dowcipna, może stąd ta popularność. Autor podaje 50 powodów, dla których warto kochać książki i kilka dobrych powodów do książek miłości! Są tu opisane z humorem prawdziwe powody i zupełnie szalone wymyślone! Książka bez ograniczeń wiekowych, a zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią czytać! Choć ci co lubią książki, również nieźle się pośmieją.
Od wydawcy:
Ta książka zdradza wielkie tajemnice dotyczące magicznej mocy książek.
5. Miasto śniących książek i Labirynt śniących książek
Autor: Walter Moers
Wydawnictwo Dolnośląskie +14
Należą do gatunku fantasy. Napisał je bardzo popularny pisarz niemiecki, który stworzył w serii fantastyczną krainę - Camonia. W centrum wszystkiego oczywiście jest literatura. Książki są pisane, wydawane, sprzedawane, kupowane, poszukiwane, gubione, kradzione, niszczone, restaurowane itd. Nie można się nudzić, ponieważ wyobraźnia twórcy jest nieograniczona i pomimo, że akcja zaczyna się powoli, to jak już nabierze rozpędu, to odwraca się kartki z niecierpliwością. Pojawia się też motyw smoka, to a propos pierwszego postu, jaki powstał na tym blogu. To prawdziwy hołd złożony książkom!
6. Antykwariat pod Błękitnym Lustrem
Autor: Martin Widmark
Wydawnictwo Zakamarki
Wiek 10+
Teraz dla młodszych. Wszyscy znacie serie Wydawnictwa Zakamarki -Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai- "Tajemnice ...". Napisał ją bardzo znany szwedzki pisarz dla dzieci Martin Widmark.
Ten właśnie autor jest również twórcą serii o młodych bohaterach gimnazjum Dawida i Larisy, którzy rozwiązują zagadkę tajemniczego zniknięcia właściciela Antykwariatu pod Błękitnym Lustrem - Melchiora Rasmusena, u którego pod nieobecność rodziców mieszka Dawid. Antykwariat to miejsce pełne starych książek, co powoduje, że jest tajemnicze i rozbudzające ciekawość, bo jak to u Widmarka i w tej książce dominuje wątek detektywistyczno-przygodowy, ale skłaniający do refleksji.
7. Cień wiatru
Autor: Carlos Ruiz Zafón
Wydawnictwo Muza
To nie jest nowość, ale nie można o tej książce zapomnieć, jeśli myśli się o pięknych historiach o książkach. Ta pozycja jest świetna nawet dla zatwardzialców, co twierdzą, że czytanie jest nudne i nieciekawe. Kataloński pisarz Carlos Ruiz Zafón ma niezaprzeczalny talent do hipnotyzowania czytelników. Gdy polecam tę książkę w bibliotece, to często teraz uczniowie ją odrzucają. Być może wydana dobrych kilkanaście lat temu książka zniechęca swoją okładką… lub przeraża grubością. Zapewniam, że grubości się nie odczuwa, a kiedy w swoim czasie była bestsellerem, to młodzi ludzie czytali ją zachłannie. W dużym skrócie opowiada o Danielu, który jest synem księgarza i „wpada” mu w rękę książka „Cień wiatru”. Jest tak bardzo ciekawa, że bohater pragnie odnaleźć inne książki tego autora, ale okazuje się, że nie jest to proste i nie podejrzewając nawet wpada w tajemniczą, niebezpieczną, pełną sekretów i namiętności przygodę swojego życia. A wszystko okraszone opisami uliczek Barcelony i elementami historii tego cudnego miasta. Nie można nie ulec magii tej książki. Zafón był uwielbiany na świecie za cały cykl „Cmentarz Zapomnianych Książek”, a pierwszy tom „Cień Wiatru” stał się tomem kultowym. Jeśli ktoś nie czytał, szczerze polecam.
reszta później... :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz