niedziela, 29 marca 2020
Przydatne linki wspierające edukacje zdalną
Dzisiaj zaproponuje strony, które zwłaszcza teraz mogą pomóc nauczycielom i uczniom.
Wiele z nich można wykorzystać do pracy zdalnej. Mam nadzieję, że będą pomocne.
1. https://www.emaze.com/
Emaze to nowa generacja prezentacji online, która pozwoli zaskoczyć swoim wyglądem i technologią. Trzeba tylko wybrać szablon, aby rozpocząć tworzenie niesamowitej prezentacji.
2. https://www.toonytool.com/
ToonyTool.com to darmowy internetowy kreator kreskówek i narzędzie do tworzenia krótkich scenek komiksowych, memów. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i nie wymaga rejestracji. Podczas tworzenia historyjek użytkownik może skorzystać z: teł, postaci, chmurek z tekstem, rekwizytów udostępnionych w programie lub z obrazów własnych, zapisanych na dysku komputera.
3. http://www.naukadladzieci.net/programy/4-maly-malarz
Darmowy polski program do malowania dla dzieci. Posiada przejrzysty i bajkowy wygląd, jest prosty w obsłudze, ma wiele ciekawych opcji, jak np. duży zbiór najlepszy pędzli czy kolorowych pieczątek. Program daje możliwość konwersji grafiki na kolorowankę, którą można pokolorować lub wydrukować
4. https://online-voice-recorder.com/pl/
Darmowe narzędzie online, z którego można korzystać bezpośrednio w przeglądarce. Umożliwia rejestrację Twojego głosu za pomocą mikrofonu i zapisuje głos w pliku mp3. Zaletą jest możliwość przycięcia nagranej ścieżki audio przed zapisem na dysku, wadą ograniczenie czasu nagrywania do 7 minut.
5. https://edpuzzle.com/
Aplikacja pozwalająca wyszukać odpowiedni film w YouTube, Vimeo, KhanAcademy, National Geographic lub w bibliotece aplikacji, a następie zmodyfikować go dodając np. notatki głosowe, pytania otwarte, quizy i w ten sposób utworzyć interesującą dla uczniów lekcję. Można wybrać film lub jego fragment (przycinając odpowiedni kawałek), a następnie dodać do niego własne notatki lub pytania w formie quizu. EDpuzzle daje możliwość założenia konta nauczyciela i utworzenia wirtualnych klas.
6. https://www.youtube.com/channel/UC7FmltMi6BQx8-yIchwoH2w/videos
EduKanał
Kanał w serwisie YouTube zawierający streszczenia i opracowania lektur omawianych na wszystkich etapach edukacyjnych.
7. https://www.minstructor.pl/
eKreda.pl (wcześniej mInstructor) to narzędzie dla nauczycieli do tworzenia własnych zasobów interaktywnych. Umożliwia tworzenie prezentacji/lekcji multimedialnych z różnorodną zawartością, np. teksty, pliki wideo, zdjęcia, dźwięki i animacje. Przede wszystkim jednak pozwala na tworzenie różnorodnych ćwiczeń interaktywnych, m. in.: puzzle, łączenie odpowiedzi, wypełnianie pól, zadania typu „przeciągnij i upuść”, układanie odpowiedzi we właściwej kolejności, krzyżówki i wiele innych. Posiada bogate repozytorium zasobów i lekcji – do wykorzystania i modyfikacji za darmo.
8. https://www.youtube.com/channel/UC8ljgKBYF70rMv40MgJo0Dw/videos
Inter IT
Kanał w serwisie YouTube zawierający wartościowe materiały edukacyjne z zakresu fizyki, geografii, chemii, biologii, oraz edukacji wczesnoszkolnej.
9. https://www.youtube.com/channel/UCdWwAWZ-WLJiJHqqPi_0alA/playlists
Zaliczone na 5!
Kanał w serwisie YouTube zawierający bogate i wartościowe materiały dla uczniów gimnazjów i liceów z różnych przedmiotów, między innymi z z matematyki (lekcje matematyki na poziomie gimnazjalnym oraz licealnym, teoria i rozwiązywanie najpopularniejszych zadań, pojawiających się na klasówkach oraz egzaminach), fizyki (teoria oraz praktyka związana z nauką fizyki na poziomie liceum), chemii (przedstawienie zagadnień teoretycznych oraz metod rozwiązywania zadań), języka polskiego (obszerny zbiór omówień lektur szkolnych oraz zagadnień gramatycznych związanych z funkcjonowaniem języka polskiego).
10.https://www.youtube.com/user/akademialektur/playlists
Akademia lektur -Kanał w serwisie YouTube zawierający omówienia lektur szkolnych, które pozwolą przypomnieć uczniom najistotniejsze wątki, postaci i zagadnienia.
11.https://www.youtube.com/channel/UCJYqyi1HrPZ0B8X0R_xbJew/playlists
Wiedza z wami podstawówka. Kanał w serwisie YouTube prezentujący treści z języka polskiego w oparciu o podstawę programową, obowiązującą uczniów klas siódmych i ósmych oraz omówienie lektur szkolnych.
12. https://www.youtube.com/channel/UCZDi5aTYgGoi1Snmq-uoDeA/playlists
Pi-stacja Matematyka. Kanał w serwisie YouTube z darmowymi lekcjami wideo z matematyki dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
13. https://pl.wix.com/
Wix Jeden z najpopularniejszych generatorów stron internetowych. Umożliwia przygotowanie atrakcyjnej, estetycznej i bardzo funkcjonalnej strony internetowej. Z Wix można zbudować stronę korzystając z jednego z szablonów lub zaprojektować własną witrynę od podstaw. Kreator Wixa jest bardzo intuicyjnym narzędziem.
14. https://ninateka.pl/
NINATEKA to unikalny zasób archiwalnych materiałów audiowizualnych: rejestracji spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie lekcji. Nauczyciele i uczniowie mogą założyć konto EDU i bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym dostępnych w NINATECE EDU. Nauczyciele dodatkowo zyskują również dostęp do scenariuszy lekcji, które ułatwią prowadzenie lekcji.
15. https://www.europeana.eu/pl
Udostępnia zbiory europejskich instytucji kultury i sztuki - użytkownicy mają dostęp do ponad 50 milionów pozycji cyfrowych (książek, muzyki, dzieł sztuki i innych) z narzędziami do wyszukiwania i filtrowania, które pomogą w znalezieniu dokładnie tego, czego potrzebuje użytkownik.Wszystkie zasoby pochodzą z domeny publicznej lub są dostępne na wolnych licencjach. Biblioteka udostępnia też w bardzo atrakcyjnej wizualnie formie wystawy tematyczne partnerskich muzeów, zawierajace również dzieła chronione prawami autorskimi, a także dostęp do EUscreen - bazy filmów o tematyce kulturalnej.
16. https://www.classdojo.com/pl-pl/?redirect=true
ClassDojo-Platforma umożliwiająca tworzenie wirtualnych klas dla młodszych uczniów szkoły podstawowej w celu zarządzania grupą, nagradzania właściwych zachowań oraz aktywizowania dzieci. Członkowie klasy są reprezentowani przez zabawne awatary o wyglądzie uroczych stworków. Uczniowie mają możliwość samodzielnego zaprojektowania swojego potworka, a także dodawania tekstów, zdjęć i filmów do portfolio, które jest widoczne dla nauczyciela. Nauczyciel z kolei może modelować zachowania uczniów poprzez przyznawanie im punktów za określone działania oraz zarządzać klasą poprzez m.in. losowanie ucznia, losowanie grup oraz ustawianie licznika czasu, który będzie sygnalizował zbliżający się koniec pracy nad zadaniem.
17. http://www.juniormedia.pl/
Junior Media to edukacyjny projekt przygotowany przez Polska Press Group i 18 dzienników regionalnych, skierowany do uczniów i nauczycieli. Junior Media oferuje internetową platformę, na której uczniowie mogą założyć swoją redakcję, przygotować na szablonach prawdziwych dzienników regionalnych gazetkę szkolną, wydać ją i stać się dziennikarzami. Gazetki stworzone na platformie mogą być umieszczane jako e-gazeta, można je też drukować na szkolnej drukarce.
18. https://www.jamendo.com/start
Pierwsza platforma umożliwiająca legalne i darmowe udostępnianie muzyki dowolnego artysty na licencji Creative Commons. Zawiera obszerny katalog zawierający ponad 500 tys. utworów udostępnionych przez 40 tys. artystów z ponad 150 krajów na świecie. Można słuchać całej muzyki za darmo i pobierać ją.
19.https://www.cateater.com/
Aplikacja do nagrywania animacji poklatkowych. Zaletą tego narzędzia jest duża funkcjonalność wersji bezpłatnej. Można tworzyć nieograniczoną liczbę projektów złożonych z nieograniczonej liczby klatek. Do dyspozycji jest wygodny edytor, dzięki któremu można usuwać zbędne zdjęcia, duplikować wybrane kadry, dokonywać działań na wielu zaznaczonych klatkach, przesuwać je względem siebie, odwracać ich kolejność. W bezpłatnej wersji jest też możliwość ustawienia liczby klatek na sekundę, włączenia samowyzwalacza zdjęć, dodania narracji oraz przejścia do manualnego trybu aparatu. Przygotowaną animację można bardzo łatwo przesłać do innej aplikacji lub opublikować np. na YouTube. Wersja Pro aplikacji umożliwia bardzo zaawansowaną edycję animacji oraz dostęp do bogatej biblioteki grafik, efektów i dźwięków.
Wybrałam z propozycji, jakie opracowała Pani Bożena Boryczka -
nauczyciel bibliotekarz, edukator doskonalenia w zakresie technologii informacyjnej i komunikacyjnej z uprawnieniami do prowadzenia kształcenia na odległość. Pracuje jako nauczyciel konsultant w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, gdzie tworzy i prowadzi szkolenia stacjonarne, blended-learning i online. Trener i autorka kursów eTwinning od 2014 roku.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz