niedziela, 22 marca 2020

Kulturalny czas kwarantanny

      Postarajmy się, aby okres przymusowej kwarantanny nie był okresem nudnym i pozbawionym życia kulturalnego. Wiadomo można nadrobić książkowe zaległości, to zawsze się opłaca, ale można również bez wychodzenia z domu, doświadczyć jak się okazało wielu ciekawych dzieł i wydarzeń kulturalnych. Teatr Powszechny, którego nie ukrywam, uwielbiam proponuje nam program: Powszechny online. Teatr minimum. Udostępnia na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych wartościowe materiały Teatru Powszechnego w Warszawie: nagrania archiwalnych spektakli i debat, publikacje i programy w wersji PDF oraz tworzone specjalnie na tę okazje osobiste nagrania artystów. Pragnie również pokazać materiały dotychczas dostępne tylko w wersji papierowej lub wewnętrznym archiwum, które pomogą utrzymać stały dostęp do kultury oraz poszerzyć społeczny i intelektualny kontekst swoich spektakli.



https://www.powszechny.com/aktualnosci/powszechny-online-teatr-minimum.html?ref_p

polecam, ale raczej starszej młodzieży. A jak ktoś ceni sobie klasyką zapraszam licealistów na bardzo przyjemną w odbiorze tragifarsę, napisaną przez Gabrielę Zapolską "Moralność Pani Dulskiej". Występują m.in. Magdalena Cielecka, Jaśmina Polak, Agata Buzek, Jakub Gierszał i Robert Więckiewicz.
do obejrzenia pod linkiem

https://vod.tvp.pl/website/moralnosc-pani-dulskiej,30798411



kilka polskich muzeów przygotowało wystawy wirtualne, np Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN  https://wirtualnyspacer.polin.pl , Łazienki Królewskie http://ns1.lazienki-krolewskie.pl/trail.html oraz Zamek Królewski w Warszawie https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy
Gęsty program oferuję Muzeum Powstania Warszawskiego  https://www.facebook.com/1944pl/
i Zachęta w Warszawie https://www.facebook.com/events/2981076851952512/. Oczywiście zbiory  Muzeum Narodowego również możemy oglądać w domowym fotelu http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion.html.



A znacie stronę https://zabytek.pl/pl? Jeśli nie to warto tam zajrzeć. To potężna baza polskich obiektów zabytkowych, od najstarszych do najmłodszych, takich już z drugiej połowy XX wieku. Każdy z prezentowanych tu obiektów jest opisany i sfotografowany.
zródło: culture.pl


              Pisarze przez koronawirusa musieli odwołać swoje spotkania autorskie. Ale oczywiście z wieloma z nich będzie można spotkać się w Internecie. Niektórzy będą pisać książki na oczach czytelników . "Plan jest taki, żeby oderwać Państwa myśli od pandemii" — napisał w piątek na Facebooku Wojciech Chmielarz, autor poczytnych kryminałów (m.in. "Żmijowiska"). Wojciech Chmielarz i Jakub Ćwiek publikują powieści w odcinkach w sieci. Zachęcają tym samym do zostania w domu. Natomiast  Szczepan Twardoch i Łukasz Orbitowski piszą powieść w odcinkach rozgrywającą się w czasach pandemii koronawirusa, a główny bohater jest detektywem i ma na nazwisko Zarazek :) - zapowiada się interesująco,  a kolejne odcinki "improwizowanej powieści" będą za darmo dostępne w Internecie. Poszukajcie, choć ta przyjemność raczej tylko dla starszych!


Szczepan Twardoch


Kolejne muzea do odwiedzenia z domu. Wirtualne wycieczki i kolekcje online. Przepiękne!

1. Pinacoteca di Brera - Milano https://pinacotecabrera.org/

2. Galleria degli Uffizi - Firenze https://www.uffizi.it/mostre-virtuali

3. Musei Vaticani - Roma http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/it/collezioni/catalogo-online.html

4. Museo Archeologico - Atene https://www.namuseum.gr/en/collections/

5. Prado - Madrid https://www.museodelprado.es/en/the-collection/art-works

6. Louvre - Parigi https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

7. British Museum - Londra https://www.britishmuseum.org/collection

8. Metropolitan Museum - New York https://artsandculture.google.com/explore





1 komentarz:

  1. Jacek Dehnel, założyciel Unii Literackiej, na swoim profilu FB informuje o różnych akcjach literackich właśnie z racji narodowego siedzenia w domu... Wielu pisarzy musiało odwołać spotkania z czytelnikami, dlatego Unia Literacka wychodzi z propozycją spotkań online.
    Swoją drogą polecam z całego serca twórczość Jacka Dehnela, ale raczej starszym czytelnikom.

    OdpowiedzUsuń