poniedziałek, 28 września 2020

29 września - Dzień Głośnego Czytania





 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku, cztery miesiące po rozpoczęciu przez Fundację „Cała Polska czyta dzieciom” kampanii czytania dzieciom. Temat czytania na głos stał się społecznie dostrzeżony. Głośne czytanie dzieciom tworzy niezwykłe więzi, tak prosta rzecz, a przynosi tyle pozytywnych korzyści, że trudno je wymienić. Gdy mama, tata lub dziadkowie czytali nam w dzieciństwie, pamiętamy to przez całe życie i "grozi" nam, że pokochamy książki. 29 września przypada również rocznica urodzin Janiny Porazińskiej – autorki książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielki „Płomyka”. Jej utwory to: Pamiętnik Czarnego Noska, Kichuś majstra Lepigliny, W Wojtusiowej izbie, Wesoła gromadka, Legendy, Maciuś Skowronek, Smyku, smyku na patyku (wiersze), Kto mi dał skrzydła (o Janie Kochanowskim) czy Szewczyk Dratewka. Na stronie Fundacji, jest mnóstwo tytułów, które warto czytać dzieciom - https://calapolskaczytadzieciom.pl/

Idei rodzinnego czytania, a także promowaniu i wspieraniu działań klubów czytelniczych poświęcona jest  strona: www.rodzinneczytanie.pl.  

 To ważne i wielkie święto!!! Przeczytajmy dziś coś pięknego :)))

poniedziałek, 21 września 2020

Tydzień Zakazanych Książek 20.09-26.09


    W 2020 roku obchody Tygodnia Zakazanych Książek przypadają na okres od 20 września (niedziela) do 26 września (sobota) Jest to międzynarodowe święto przypominające o znaczeniu wolności słowa i problemie cenzury w literaturze. Na przestrzeni wieków, bardzo dużo jest książek, które kiedyś zabraniano czytać ze względów obyczajowych, kulturalnych czy politycznych. Czy powinny takie książki istnieć? Trochę o tym pisałam w poście Kultura i cenzura. Zapraszam do przeczytania "Buszujący w zbożu" Jerome’a Davida Salingera czy "Zabić Drozda" – Harpera Lee. Zastanówcie się z jakich powodów zabroniono ich czytać? 

Może jakieś pomysły na książki zakazane? 
Jeszcze raz polecam: 

wtorek, 1 września 2020

Nigdy więcej wojny!

 NIGDY WIĘCEJ WOJNY!

        1 września to najtragiczniejsza data w naszej historii. Wybuch II wojny zmienił cały świat. Pokolenie, które nosiło w sobie traumę tamtego czasu, przez wiele lat przypominało nam o tym. Mało tego -  przeżycia czasów wojny w sposób mniej lub bardziej świadomy miały wpływ na kolejne generacje okaleczonych przez wojnę rodzin. Niedługo, aby wiedzieć i pamiętać, będziemy korzystać tylko z literatury i sztuki. To los drugiego człowieka, nie suche fakty i daty, najbardziej nas porusza, uczy empatii, wyzwala olbrzymie pokłady współczucia. Zastanawiamy się jak mogło do tego dojść...             Kiedy byłam mała śpiewaliśmy na akademiach w szkole "[...]My nie chcemy więcej wojny. Chcemy żyć życiem spokojnym". Tekst piosenki w duchu socjalistyczno-patriotycznym dziś wydaje się "trącić myszką", ale czyż te słowa nie są ważne...? Polacy tak dotknięci eksterminacją i ludobójstwem, szczególnie powinni pamiętać i wiedzieć jakie mechanizmy prowadzą do konfliktu. Jeszcze jeden cytat: "Spójrzcie, jak wciąż sprawna, jak dobrze się trzyma w naszym stuleciu nienawiść." Chciałabym przypomnieć do czego może prowadzić nienawiść i zapytać (retorycznie zapewne) dlaczego uroczystości związane z obchodami dzisiejszej rocznicy (zresztą wczorajszej również) nie łączą - nas Polaków? Bolą skojarzenia z latami 30-tymi. Tak nie powinno być. 


Po prostu czytajcie i pamiętajcie, bo niektórzy zapomnieli!










 ... koniecznie przeczytajcie jeszcze książkę, której nie ma w naszej bibliotece: Martin Gray "Wszystkim, których kochałem". Trudno sobie wyobrazić ile potrafi znieść człowiek i cieszmy się, dbając o wolność, tym co mamy.

i miliony innych...